Zdroje

zdroj

Vhodný napájecí zdroj je důležitý pro správnou funkci a životnost LED svítidla. LED pásky musí být napájeny stabilizovanými napěťovými zdroji, většinou 12V nebo 24V. Špatně zvolený zdroj Vám může zhatit celý projekt a zvýšit náklady na jeho dokončení.

Zdroje se dělí na několik typů, dle výstupního napětí (12V a 24V) a konstrukce.

  • Průmyslové/instalační zdroje: Konstrukce vhodná do průmyslového použití pro delší časové zatížení. Zdroje jsou opatřeny ochranným perforovaným plechem pro dobrý odvod tepla a šroubovacími kontakty. Zdroj je vhodné umístit mimo pracovní plochu, aby nedošlo k nechtěnému dotyku na živou část.
  • Zapouzdřené zdroje:  Zásuvkové zdroje přímo na 230V s konektorem. Vhodné pro domácí použití pro osvětlení vitrínek, nábytku, apod.
  • Zdroje s vyšším IP krytím: Vhodné do vlhkého prostředí (např. koupelna). Lze dosáhnout krytí až IP67.

Použití a instalace

Napájecí zdroje, které nabízíme jsou výhradně pro napájení LED svítidel. Na jeden zdroj je možné napojit více kusů LED pásků, ale musí mít dostatečný příkon, aby je dokázal s dostatečnou rezervou (30% výkonu) napájet.

Výstupní napájení zdroje volte dle rozsáhlosti svého projektu. Pro menší instalace LED svítidel je vhodný jak 12V zdroj tak 24V. Naopak u větších projektů je doporučeno použití 24V zdroje a LED pásky, protože proudové zatížení celého svítidla je poloviční a tím nedochází k tak velkému úbytku napětí na napájecím vodiči a LED pásku. Sníží se také zahřívání a provozní teplota LED pásky.

Při instalaci zdroje LED svítidla dbejte na jeho umístění. Zdroje je vhodné umístit tak, aby byly chráněny před tepelným namáháním, vlhkostí, poškozením či nechtěnému doteku. Značně to ovlivňuje životnost zdroje, svítidla i uživatele (např. v kuchyni).

Rovněž dbejte, aby přívodní kabeláž nebyla nikde odhalená, či poškozená při montáži, vyvarujete se nejen posměchu návštěvníků, ale také případnému zranění. Pokud nelze dát zdroj do relativní blízkosti svítidla, samozřejmě můžete použít delší kabeláže. Zde však pozor na její průřez, protože čím delší kabeláž, tím musí být vodič „tlustší“, jinak dochází ke ztrátám napětí a tím dochází ke ztrátě svítivosti.

Výpočet výkonu zdroje:

Délka LED pásku [m] * Příkon LED pásku [W/m] * 1,3 = Min. výkon zdroje [W]

Příklad: 2m LED pásku s LED čipy San‘an:

2 * 14,4 * 1,3 = 37,44 W

Výslednou hodnotu zaokrouhlete a vyberte nebližší vyšší výkon zdroje z naší nabídky.