LED pásky

pásek

Máte vybraný profil, difuzor a příslušenství pro stavbu svítidla, ale chybí Vám zásadní komponent a sice LED pásek. Pro správné zvolení LED pásku je důležité si uvědomit, co budete osvětlovat. Od toho se odvíjí, jaký pásek použít.

Vlastnosti, které by Vás měly zajímat:

Teplota chromatičnosti

Teplota odstínu bílého světla. Rozlišuje se na studenou, teplou a denní bílou. Udává se v Kelvinech a její výběr je závislý na účelu svítidla.

  • Teplá bílá (od 2700K do 3500K) - Vhodné pro relaxační osvětlení. Ambientní podsvícení prostor.
  • Denní bílá ( od 3500 do 6000K) - náhrada denního světla, kompromis mezi teplou a studenou bílou. Osvětlení obytných prostor.
  • Studená bílá (6000K a více) - Vhodná pro osvětlení pracoviště, speciálních aplikací, osvětlení velkých prostor.

Napětí

Volba napětí LED pásku závisí na rozsahu projektu osvětlení. Pokud chcete osvětlit kuchyňskou linku o délce 2 metry, bohatě stačí 12V. Rozsáhlejší projekty je však lepší napájet 24V, protože proudové zatížení celého svítidla je poloviční a tím nedochází k tak velkému úbytku napětí na napájecím vodiči a LED pásku. Sníží se také zahřívání a provozní teplota LED pásku.

Výkon

Parametr určující svítivost LED pásku.

  • 4,5W/m - Nižší svítivost. Vhodné spíše pro dekorativní osvětlení.
  • 9W/m - Střední svítivost. Doplňkové osvětlení.
  • 14,4 a víc W/m - Vysoká svítivost. Osvětlení pracovních prostor a ploch, kanceláří, kuchyní, apod.

Světelný tok

Hodnota intenzity vyzařovaného světla v lumenech na metr pásku [lm/m]. Čím vyšší hodnota, tím jasnější světlo.

  • Nižší svítivost znamená nižší světlený tok (např. 4,5W/m – 420 lm/m – 2700K).
  • Střední svítivost je vhodná například pro osvětlení skříní nebo vitrín (např. 9W/m – 773lm/m – 2700K).
  • Vysoká svítivost je určená pro hlavní osvětlení kanceláří, pokojů, kuchyní, apod. (např. 14,4W – 1214lm/m – 2700K).

Počet diod na metr

Hustota diod na metr pásku znamená, jak blízko sebe budou jednotlivé světlené body. Pokud chcete dosáhnout souvislé světelné linie, je lepší zvolit pásek s větším počtem diod na metr a k tomu v hodný mléčný difuzor.

Nejvyšším počtem diod na metr mají tzv. COB LED pásky. V naší nabídce naleznete COB LED pásek s 504 diodami na metr. Jak je to možné? COB je nová technologie ve světě LED osvětlení, která umožňuje nacpat na malý prostor ohromné množství světlených zdrojů. Tím lze dosáhnout souvislé světlené linie, vyšší svítivosti a nižší spotřeby energie.

Krytí

Stupeň krytí IP označuje, jak je pásek, zdroj a jiné produkty s tímto označením chráněny před vnějšími vlivy. Například IP 20 je základní hodnota stupně krytí, která nemá téměř žádné krytí. Naopak produkt označený IP67 zaručuje funkci i při ponoru do vody.

Hodnota CRI (Color rendering index)

Věrnost barevného vjemu lidským okem. Hodnota Ra se pohybuje od 0 do 100. Čím nižší hodnota, tím menší schopnost rozlišovat barvy. Většina našich LED pásků dosahuje Ra 90+.

Vyzařovací úhel a směr vyzařování

Úhel, pod kterým světelný zdroj vyzařuje světlo. Tento úhel je většinou cca 120°, ale je možné jej zredukovat použitím například mikroprizmatického difuzoru.

Nabízíme taky LED pásky s bočním osvitem, čili po nalepení nesvítí přímo, ale do strany. Využití najde třeba do LED profilů pro osvětlení schodů.